Błoto termalne

Błoto termalneZaskórniki, wypryski, łojotok, stany zapalne skóry - z tymi problemami boryka się na co dzień wiele osób. Przyczyn trądziku jest bardzo dużo - od zaburzeń hormonalnych w organizmie, poprzez zakażenia bakteryjne skóry i nieodpowiednią jej pielęgnację, po niezdrowy tryb życia z dietą pełną wysoko przetworzonej żywności na czele. Niezależnie od tego, czy spowodowane są nasze problemy skórne, możemy znacznie poprawić stan cery, stosując odpowiednią jej pielęgnację. Kosmetykiem godnym polecenia dla skóry trądzikowej jest niewątpliwie błoto termalne z siarką. Zawiera ono bogactwo cennych minerałów oczyszczających skórę i łagodzących stany zapalne.

Błoto termalne z siarką - skład i właściwości

Osad mineralny, który powstawał przez tysiące lat i jest bardzo bogaty w minerały cenne dla naszego zdrowia to właśnie błoto termalne. Jest ono wydobywane z dna źródeł termalnych. W przypadku błota termalnego z siarką są to gorące źródła siarkowe zawierające 7% siarki. Poza nią ten naturalny kosmetyk do cery trądzikowej i tłustej zawiera również takie minerały jak:

  • mangan,
  • żelazo,
  • magnez,
  • glin,
  • krzem.

Działanie błota termalnego z siarką na skórę jest bardzo wszechstronne i wygląda następująco:

  • ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne,
  • przyspiesza gojenie się skóry i wspomaga leczenie takich problemów jak: trądzik, stany zapalne, egzemy, łuszczenie się skóry, wysypki alergiczne. Zawdzięczamy to silnemu działaniu zawartym w błocie termalnym siarczanom glinu.
  • oczyszcza i zwęża pory skórne, ponieważ absorbuje tłuszcz i zanieczyszczenia cery,
  • istotnie zmniejsza łojotok,
  • poprawia odżywienie skóry poprzez stymulację mikrokrążenia oraz usprawnienie procesów metabolicznych zachodzących w komórkach skóry,
  • wyrównuje koloryt skóry,
  • wykazuje działanie antyoksydacyjne, czyli zwalcza wolne rodniki negatywnie wpływające na stan skóry, promujące jej stany zapalne i przyspieszające starzenie się,
  • błoto termalne wysyca skórę minerałami, co ją wzmacnia, odżywia, uelastycznia i przyspiesza procesy regeneracyjne w niej zachodzące,
  • wspomaga leczenie blizn oraz bliznowców.

Błoto termalne z siarką - zastosowanie

Ten ekologiczny kosmetyk skutecznie i szybko poprawi stan skóry trądzikowej i przetłuszczającej się, ale korzyści z jego stosowania odniosą również osoby borykające się z problemami dotyczącymi skóry suchej, podrażnionej, zniszczonej, z oznakami starzenia się czy utratą jędrności i witalności.

Błoto termalne z siarką można stosować w kilku poniższych sposobach.

1. Maseczka z błotem termalnym na twarz, szyję i dekolt

Taka naturalna maseczka wyciszy stany zapalne skóry, zmniejszy trądzik oraz łojotok, a także ukoi podrażnienia i przyspieszy gojenie się drobnych ranek. Aby ją przygotować, wystarczy zmieszać ze sobą błoto termalne w postaci suchej z wodą mineralną niegazowaną. Ilość suszonego błota dopasowujemy do naszych potrzeb - na samą twarz wystarczą dwie łyżki stołowe, natomiast jeśli chcemy zastosować maseczkę również na dekolt i szyję, przygotujmy o wiele więcej kosmetyku. Błoto mieszamy z wodą do uzyskania konsystencji gęstej śmietany i nakładamy dosyć grubą warstwą na twarz. Trzymamy maseczkę na twarzy przez około 10 minut, a następnie zmywamy ją letnią wodą. Jeśli błoto zaczyna zasychać na skórze, powinniśmy je na bieżąco spryskiwać wodą termalną w sprayu lub zwykłą wodą mineralna w butelce z atomizerem.

Maseczkę do twarzy z błota termalnego z siarką możemy również wzbogacić innymi cennymi dla naszej skóry naturalnymi kosmetykami takimi jak hydrolaty ziołowe i kwiatowe, kwas hialuronowy, oleje roślinne na przykład arganowy, lniany, czy z nasion czarnuszki. Taką maseczkę stosujemy dwa razy w tygodniu w przypadku skóry tłustej lub raz w tygodniu przy cerze suchej.

2. Kąpiel błotna

Sprzyja ona detoksykacji organizmu, dokładnemu oczyszczeniu skóry całego ciała, jej nawilżeniu, ujędrnieniu i wygładzeniu. Zabieg przyniesie również ulgę osobom borykającym się z bólami mięśni stawów oraz chorobami reumatycznymi.

Kąpiel z błotem termalnym siarkowym przygotujemy, wsypując błoto w proszku do wanny z ciepłą wodą. Na połowę wanny wystarczy 100 proszku. Taka lecznicza i pielęgnacyjna kąpiel powinna trwać od 15 do 20 minut.

3. Peeling błotny

Możemy go zastosować zarówno podczas tradycyjnej kąpieli w wannie, jak i pod prysznicem. Błoto termalne rozrabiamy z wodą na gęstą papkę, do której dodajemy kilka łyżeczek gruboziarnistej soli morskiej.

Taki naturalny peeling nakładamy na skórę i masujemy kolistymi ruchami przez 2-3 minuty. Stosując go regularnie, znacznie poprawimy stan skóry całego ciała, wygładzimy ją i uelastycznimy, a także pozbędziemy się takich problemów jak rozstępy, cellulit, blizny, nadmierne rogowacenie naskórka czy stany zapalne mieszków włosowych.

Cena błota termalnego

Naturalne błoto termalne z siarką dostępne jest w zielarniach, aptekach i dobrych sklepach z naturalnymi kosmetykami. Ma ono postać zielono-żółtego proszku do rozrabiania z wodą. Za 50 gramów kosmetyku zapłacimy około 15 złotych.