Pryszcze, krosty, niedoskonałości. Jakkolwiek ich nie nazwiemy i w jakim wieku nie jesteśmy potrafią spędzić nam sen z powiek. Pojawiają się zazwyczaj wtedy, gdy zależy nam na tym by wyglądać jak najlepiej. Nie tylko narażone na nie są osoby, których cera jest trądzikowa, mogą wyskoczyć każdemu niezależnie od wieku czy stanu cery. Poniżej przedstawiam Wam moich 10 sposobów na domową walkę z tymi nieprzyjaciółmi. Pamiętajcie jednak, jeśli macie trądzik najlepiej udać się do dermatologa, który ustali Wam najlepszą drogę leczenia.
1. Aspiryna
Nie raz ta metoda uratowała moje wieczorne wyjście. Aktywnym składnikiem aspiryny jest kwas acetylosalicylowy, który często dodawany jest do wielu aptecznych produktów przeciw wypryskom i trądzikowi. Działa on odkażająco i wysuszająco na wypryski. Wystarczy pokruszyć jedną tabletkę aspiryny, zmieszać ją z odrobiną wody tak, by uzyskać masę o dość gęstej konsystencji. Otrzymaną mieszankę nałożyć na wyprysk za pomocą patyczka kosmetycznego, zmyć ciepłą wodą po 15 minutach.
2. Olejek z drzewa herbacianego
Będą w liceum miałam dość duży problem z pojawiającymi się wypryskami. Przez długi czas stosowałam na nie właśnie olejek z drzewa herbacianego. Jest niedrogi (mniej niż 10 zł) i naprawdę świetnie działa. Wystarczy kilka kropel olejku nałożyć na wacik i przetrzeć nim wypryski. Najlepiej zostawić go na twarzy na noc. Można też dodać go do ulubionego toniku czy kremu (ja tak robiłam) kilka kropli dodajemy do wybranego produktu i stosujemy jak zawsze. Działa on wtedy na całą cerę, nie tylko na konkretny wyprysk.
3. Lód
Lód zmniejsza stan zapalny w miejscu, w którym pojawia się nam niedoskonałość. Co prawda nie usunie nam wyprysku, ani go nie zmniejszy, ale świetnie działa na zakażone miejsca zdejmując z nich zaczerwienienie i obrzęk. Kostkę lodu, lub łyżeczkę włożona na chwilę do zamrażarki należy przyłożyć na krostkę dosłownie na minutę. Zaczerwienienie powinno się zmniejszyć.
4. Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy świetnie sprawdza się w stosowaniu na całą powierzchnię skóry. Zawiera kwas cytrynowy, który zapobiega powstawianiu wyprysków. Nie stosujemy go jednak bezpośrednio na skórę, gdyż mógłby ją poparzyć. Z octu jabłkowego należy zrobić tonik mieszając jedną część octu jabłkowego z trzema częściami wody. Tonik przed każdym użyciem wstrząsnąć i przecierać nasączonym wacikiem twarz. Pamiętajcie by robić mniejsze porcje gdyż można go używać maksymalnie przez 3-4 dni, nie zawiera on żadnych konserwantów
5. Czosnek
Sposób ten wiele osób może zniechęcić, gdyż czosnek posiada dość intensywny zapach. Jeśli jednak nie planujemy randki ani żadnego wyjścia z domu naprawdę warto go zastosować ! Posiada ona właściwości antyseptyczne i antybakteryjne, niebezpodstawnie nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Czosnek należy przecisnąć przez praskę lub drobno posiekać, wymieszać z odrobiną wody i nałożyć punktowo na wyprysk. Zmyć po 5-10 minutach.
6. Białko jajka
Białka są dobre nie tylko w stosowaniu z ich udziałem maseczki drożdżowej na całą twarz. Dzięki zawartym w nich witaminach oraz działaniu ściągającemu świetnie pomagają pozbyć się wyprysków, wyciągają oleje ze skóry, przez co powstała niedoskonałość szybciej się goi. Wystarczy rozsmarować białko na problematycznym obszarze cery (można nałożyć na całą twarz), pozostawić na 10 minut i następnie spłukać.
7. Soda oczyszczona
Soda oczyszczona ma wiele zastosowań w życiu domowym. Przyda nam się ona również do walki z niedoskonałościami. Wystarczy zrobić gęstą pastę z sody i wody, nałożyć mieszankę punktowo na wyprysk (lub całą twarz, gdyż usuwa ona oleje z twarzy) pozostawić na 5-10 minut i spłukać ciepłą wodą. Działa ona również złuszczająco na naskórek. UWAGA tak jak w przypadku aspiryny nie zaleca się stosowania tego dłużej niż kilkanaście minut.
8. Skórka od banana
Banan jest jednym z owoców, który bardzo często posiadamy w domu. Są idealne nie tylko do równego rodzaju wytworów kulinarnych, ale również działają na nieprzyjaciół, którzy pojawiają się na naszej twarzy. Wewnętrzną stroną skórki od banana potrzeć problematyczne miejsca, zostawić na 5-10 minut następnie zmyć.
9. Ogórek
Ogórek jest składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Działa nie tylko na zmniejszenie opuchlizny wokół oczu, ale świetnie można go też wykorzystać w walce z pryszczami. Ogórki posiadają dużą ilość witaminy C, która pomaga w walce z niedoskonałościami. Zimny plasterek ogórka przyłożyć na zmienione miejsce. Po kilku minutach zdjąć, skórę przemyć letnią wodą.
10. Parówki
Parówki to nic innego jak trzymanie twarzy nad miską z gorącą woda, która paruje. Ciepła para otwiera pory i sprawia, że skóra zaczyna oddychać. Pomaga to cerze pozbyć się brudu, sebum oraz bakterii uwięzionych w porach. Wystarczy znaleźć pojemnik (najlepiej miskę) i wypełnić go gorącą wodą (zagotowaną czajniku) do wody można dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego lub torebkę rumianku czy innych ziół, które mamy w domu. Głowę nakryj ręcznikiem i nachyl się nad miską tak, by zabezpieczyć strumień pary przed uciekaniem, spędź tak kilka minut następnie spłucz twarz letnią wodą. Pamiętajcie, ze nie należy wyciskać wyprysków, jeśli chcecie je jednak usunąć to po "parówce" będzie na to najlepsza pora, pory będą rozszerzone więc łatwiej będzie się ich pozbyć. Pamiętajcie jednak by robić to przez czyste chusteczki higieniczne gdyż za pomocą samych dłoni możemy przenosić zarazki.