Hydrolat lawendowy - właściwości, działanie, zastosowanie, cena

Hydrolat lawendowyLawenda to jedno z najcenniejszych ziół. Warto wykorzystać jej lecznicze oraz upiększające właściwości w codziennej pielęgnacji skóry i włosów. Kosmetyki z lawendą są odpowiednie do każdego rodzaju cery. W przypadku tej tłustej i mieszanej ze skłonnością do trądziku pomogą wyleczyć stany zapalne i zmniejszyć przetłuszczanie się skóry, z kolei przy cerze dojrzałej przywrócą jędrność i młody wygląd. Lawenda jest bardzo skuteczna, a jednocześnie na tyle delikatna, że mogą z niej korzystać również Panie, których cera jest wrażliwa i skłonna do alergii.

Hydrolat lawendowy to wielofunkcyjny kosmetyk naturalny, który możemy wykorzystać w pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Jest to wodny wyciąg z kwiatów lawendy o delikatnym działaniu, po który można sięgać nawet kilkukrotnie ciągu dnia. Świetnie sprawdzi się zarówno w postaci toniku do twarzy, jak i lekkiej i odświeżające mgiełki do ciała i włosów, ale również jako naturalny preparat odstraszający owady i łagodzący swędzenie oraz stany zapalne po ukąszeniach.

Lawenda - właściwości lecznicze i kosmetyczne

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) jest rośliną z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) wywodzącą się z rejonów śródziemnomorskich. Jest to wiecznie zielona krzewinka o silnie rozgałęzionych łodygach. Jej listki są niewielkie, wąskie i biało omszone, a kwiaty zakwitają w kłosowatych kwiatostanach na szczytach łodyg, są dwuwargowe i mają barwę jasnofioletową. Owocem lawendy jest rozłupnia.

Surowcem zielarskim są kwiaty lawendy zawierające takie cenne substancje jak:

  • olejek eteryczny, w którego skład wchodzą terpineol, l-linalol praz jego ester octan linalolu,
  • kumaryna,
  • triterpeny,
  • barwniki antocyjanowe,
  • fitosterole,
  • garbniki,
  • sole mineralne.

Lawenda jest znana ze swojego działania uspokajającego i ułatwiającego zasypianie, a także wspomaga pracę układu pokarmowego. Pomaga w niestrawności i wzdęciach oraz trawieniu tłustych pokarmów. Ze względu na swoje działanie antyseptyczne, ściągające i łagodzące znajduje zastosowanie również w podrażnieniach skóry i błon śluzowych na przykład drobnych skaleczeniach czy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Hydrolat z lawendy - działanie

Ten delikatny, a zarazem bardzo skuteczny kosmetyk wykazuje działanie:

  • antyseptyczne,
  • gojące,
  • łagodzące podrażnienia,
  • regenerujące,
  • antyoksydacyjne.

Dobroczynne właściwości kwiatów lawendy znano i wykorzystywano już w czasach starożytnych w celach leczniczych oraz w pielęgnacji urody.

Hydrolat lawendowy możemy wykorzystać do:

1. Aromaterapii

Lawenda działa kojąco i uspokajająco na nasz układ nerwowy. Pomaga się odprężyć i zlikwidować problemy z zasypaniem. Dlatego świetnym pomysłem jest spryskanie twarzy, ciała czy włosów lekką lawendową mgiełką tuż przed położeniem się do łóżka. Subtelny zapach lawendy pomoże się wyciszyć i zrelaksować, a także ułatwi zasypianie i poprawi jakość snu.

2. Pielęgnacji włosów i skóry głowy

Olejek eteryczny zawarty w wyciągu z lawendy wykazuje silne działanie antygrzybicze, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Z tego względu jest wręcz niezastąpiony w walce z uporczywym łupieżem i swędzeniem skóry głowy. Regularne spryskiwanie skalpu i włosów hydrolitem lawendowy pomoże również złagodzić alergiczne stany zapalne skóry głowy i pozbyć się brodawek wirusowych, a także korzystnie wpłynie na cebulki włosowe i porost włosów.

Wyciągi z lawendy chronią też włosy przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UV, zapobiegają ich płowieniu i matowieniu.

3. Łagodzenia podrażnień skóry wywołanych opalaniem lub depilacją

Hydrolat z lawendy to bardzo skuteczny naturalny środek łagodzący podrażnienia skóry i drobne skaleczenia. Warto go więc zastosować na zaczerwienienia po goleniu czy depilacji, a nawet na zapalenie mieszków włosowych.

Substancje czynne zawarte w kwiatach lawendy pomogą też złagodzić pieczenie wywołane oparzeniem słonecznym i opuchliznę. Zastosujemy lawendową mgiełkę do ciała od razu po kąpieli słonecznej, a skóra będzie ukojona, bardziej elastyczna i nawilżona.

4. Pielęgnacji każdego rodzaju cery

Hydrolat lawendowy można stosować na twarz w postaci mgiełki lub toniku. Jest to kosmetyk tak łagodny, że można nosić go ze sobą w torebce i stosować w razie potrzeby nawet kilkukrotnie w ciągu dnia.

Pomoże utrzymać odpowiednie nawilżenie cery suchej, złagodzi zaczerwienienia i podrażnienia cery wrażliwej i alergicznej, a także wspomoże gojenie stanów zapalnych i ureguluje wydzielanie sebum w przypadku cery mieszanej oraz tłustej.

Ponadto jego silnie antyoksydacyjne działanie sprawia, że jest również bardzo cenionym kosmetykiem ujędrniającym, regenerującym i odmładzającym skórę. Sprawdzi się wiec też w pielęgnacji cery dojrzałej lub zniszczonej.

5. Jako naturalny środek odstraszający komary, meszki i kleszcze

Lawenda skutecznie odstrasza natarczywe owady. Hydrolat lawendowy może posłużyć jako naturalny repelent przeciw komarom, meszkom i kleszczom. Pamiętajmy jednak, że aby był on skuteczny, należy często powtarzać aplikację, ponieważ zawarty w nim olejek eteryczny dosyć szybko się ulatnia.

Jest to preparat bezpieczny, który można stosować również u małych dzieci.

Jeśli już zostaliśmy ugryzieni przez komara, wówczas warto spryskać skórę lawendową mgiełką, aby złagodzić swędzenie i pieczenie oraz przyspieszyć znikanie bąbla po ukąszeniu.

Hydrolat lawendowy - sposób stosowania

Hydrolat lawendowy możemy stosować solo lub jako dodatek do innych kosmetyków, aby wzbogacić ich skład.

Wykorzystajmy go jako:

  • tonik do twarzy - przecieramy nasączonym w nim wacikiem kosmetycznym skórę rano i wieczorem,
  • odświeżającą mgiełkę - warto mieć hydrolat cały czas przy sobie w torebce, aby móc po niego sięgnąć na przykład po wyjściu z pracy, zatłoczonego autobusu, centrum handlowego czy zawsze wtedy, gdy chcemy się odświeżyć.
  • fazę wodną podczas przygotowywania kosmetyków z komponentów w proszku na przykład maseczek z glinki czy peelingów,
  • preparat łagodzący podrażnienia po goleniu i zapobiegający zapaleniu mieszków włosowych,
  • środek antyseptyczny i przyspieszający gojenie drobnych ran, skaleczeń, oparzeń, ukąszeń owadów, otarć czy innych uszkodzeń skóry. Spryskujemy hydrolatem uszkodzoną skórę kilka razy dziennie lub stosujemy go w postaci okładów, nasączając nim wacik bądź gazę,
  • rozcieńczacz do szamponu. Szampony często zawierają silnie działające substancje odtłuszczające, które mogą wywołać podrażnienia skóry. Zapobiegniemy temu, rozcieńczając je w proporcji pół na pół z wodą lub hydrolatem ziołowym. Wykorzystanie w tym celu hydrolatu lawendowego jest szczególnie polecane osobom z uporczywym łupieżem, swędzeniem skóry głowy czy wypadaniem włosów,
  • mgiełkę ochronną do włosów. Hydrolatem lawendowym warto spryskać włosy przed pójściem na plażę czy letni spacer, ponieważ chroni ona przed destrukcyjnym działaniem promieni UV, zapobiega blaknięciu i matowieniu kosmetyków oraz ich nadmiernemu wysuszeniu i łamaniu się,
  • dodatek do kremu do twarzy lub balsamu do ciała. Hydrolat sprawi, że kosmetyki będą miały lżejszą konsystencję i będą lepiej się wchłaniać, a także regularnie stosowany wyraźnie poprawi kondycję skóry,
  • mgiełkę do aromaterapii, którą możemy rozpylić wieczorem na koszulę nocną, pościel, poduszkę lub bezpośrednio na skórę. Kojący zapach lawendy pomoże nam wyciszyć się po ciężkim dniu, ukoić nerwy, zapomnieć o stresie dnia codziennego i spokojnie zasnąć.

Choć hydrolat lawendowy jest bardzo łagodnym i bezpiecznym preparatem i bardzo rzadko powoduje reakcje alergiczne, to jednak alergicy, zanim zastosują go na większy obszar skóry, powinni najpierw wypróbować hydrolat na niewielkim fragmencie skóry na przykład za uchem lub na przedramieniu. Jeśli po 24 godzinach nie pojawi się żadna niepożądana reakcja, wówczas możemy już bez obaw stosować preparat.

Cena hydrolatu z lawendy

Hydrolat z lawendy jest kosmetykiem uniwersalnym, który może stosować cała rodzina. Warto więc wyposażyć w niego zarówno swoją domową, jak i wakacyjną kosmetyczkę. Preparatu szukajmy w dobrych zielarniach. Za 100 ml zapłacimy około 10-20 złotych.

Bibliografia:

  1. Lewkowicz - Mosiej T.: Leksykon roślin leczniczych, Świat Książki Warszawa 2003.
  2. Zielińska E.: Księga zielarska, Wydawnictwo FOX, Wrocław 1997.
  3. Mateusz Emanuel Senderski: Prawie wszystko o ziołach, poradnik. Podkowa Leśna: Mateusz E. Senderski, 2015.
  4. Farmakopea Polska X, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2014.