Jak skutecznie obniżyć poziom złego cholesterolu LDL?

cholesterol LDLCholesterol jawi nam się jako zagrożenie dla całego układu krwionośnego. Wysoki poziom tego składnika we krwi pacjenta powoduje, że zwiększa się u niego ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób - miażdżycy, zawału czy udaru.

Niemniej sam w sobie nie jest groźny, a jedynie jego frakcja LDL nazywana tzw. złym cholesterolem. Jak dążyć do skutecznego obniżenia poziomu cholesterolu LDL?

Co to jest cholesterol LDL, tzw. zły cholesterol?

Pod pojęciem tzw. zły cholesterol należy rozumieć cholesterol LDL, czyli lipoproteiny o niskiej gęstości, które transportują wytwarzany w wątrobie cholesterol do komórek ciała, w których jest on potrzebny do zaistnienia ważnych procesów budowy tkanek. W odpowiedniej ilości cholesterol tego rodzaju nie szkodzi człowiekowi, a wręcz jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tylko nadmiar cholesterolu LDL powinien być leczony.

Swoją negatywną opinię cholesterol LDL zawdzięcza temu, że jego nadwyżka odkłada się w postaci złogów cholesterolowych nazywanych blaszkami miażdżycowymi w komórkach ścian tętniczych, doprowadzając do zwężenia tętnic. Krew przepływa przez nie z trudem, przez co pacjent choruje na serce. Jeśli blaszek miażdżycowych będzie tak dużo, że zamkną one tętnicę, chory będzie miał zawał serca lub udar mózgu. Oba schorzenia mogą doprowadzić nawet do jego śmierci.

Jak walczyć ze złym cholesterolem? Cholesterol a stres

Nadmiar cholesterolu LDL powinien skłonić do zmiany stylu życia. Palenie papierosów, spożywanie dużych ilości tłustych, smażonych potraw i nadwaga, przewlekły stres czy podłoże genetyczne i brak ruchu sprzyjają systematycznemu powiększaniu się poziomu cholesterolu LDL. Radykalna zmiana diety, rozpoczęcie aktywności fizycznej oraz rzucenie papierosów mogą przynieść właściwe efekty w postaci redukcji poziomu złego cholesterolu we krwi pacjenta. Można skutecznie walczyć z cholesterolem, stosując preparaty z zawartością steroli roślinnych i fitostatyną pochodzącą z poddanego fermentacji czerwonego ryżu, np. Cholester. Lekarze czasem zalecają pacjentom z wysokim poziomem cholesterolu LDL leczenie statyną, ale ta może mieć negatywne skutki uboczne. Warto więc w pierwszej kolejności zadbać o pozbycie się nadwagi i wprowadzenie zdrowej diety pełnej warzyw, owoców, chudego mięsa, produktów pełnoziarnistych, orzechów, olejów roślinnych czy ryb. Nawet najmniejsza aktywność fizyczna taka jak spacery na świeżym powietrzu, jazda na rowerze lub bieganie może wpłynąć korzystnie na poziom cholesterolu LDL w krwi pacjenta.