Medycyna naturalna na zdrowie

Medycyna naturalnaMedycyna niekonwencjonalna nie jest niczym nowym. Metody polegające na leczeniu chorób w sposób naturalny były praktykowane przez wieki przez naszych przodków. Wraz z cyklicznym pojawianiem się nowych medykamentów medycyna naturalna przez lata była stopniowo wypierana z metod leczenia. Niejednokrotnie w przeszłości dochodziło do tego, że ludzi leczących się w sposób naturalny posądzano o zacofanie i traktowano... jako dziwaków nieprzystosowanych do postępu.

Medycyna niekonwencjonalna dopiero pod koniec dwudziestego wieku zaczęła wracać do łask. Okazało się, że jej stosowanie jest bardzo pomocne, nieuzależniające i może nawet niejednokrotnie współdziałać z leczeniem farmakologicznym. Szczególnie dotyczy to jednego z działów medycyny niekonwencjonalnej, to znaczy medycyny naturalnej. Ten rodzaj medycyny niekonwencjonalnej nakazuje nasze ciało, umysł i duchowość traktować, jako jedność i dbać jednakowo, o każdą z wymienionych sfer. Dbałość o wszystkie sfery człowieczeństwa sprawia, że człowiek łatwiej, szybciej i na trwałe może odzyskać zdrowie, energię i dobre samopoczucie.

Medycyna naturalna jest skierowana na niesienie pomocy człowiekowi. Na to, by pomóc mu nie tylko w chorobie, lecz przede wszystkim ma działać profilaktycznie, czyli ma zapobiegać powstawaniu chorób. Medycyna niekonwencjonalna, alternatywna, ludowa jest określeniem tych samych dążeń i działań w dziele przywrócenia człowiekowi zdrowia, w jak najbardziej naturalny sposób - czyli czerpiąc z natury, religii i siebie. Poza tym opiera się na doświadczeniu wielu pokoleń, a szczególnie jeden z działów medycyny niekonwencjonalnej, czyli medycyna ludowa.

Medycyna ludowa ma za sobą bogatą tradycję, gdyż była to powszechna metoda leczenia ludzi w dawniejszych czasach. Oczywiście nie może ona w wielu wypadkach zastąpić leczenia farmakologicznego, czy chirurgicznego, czy stomatologicznego, itd. Człowiekowi nie wolno rezygnować z konwencjonalnych metod leczenia, jeżeli wymaga tego sytuacja. Pan Bóg stworzył zarówno naturę, jak i lekarzy. Dlatego też każdy, gdy musi to powinien skorzystać z medycyny konwencjonalnej. Ale medycyna niekonwencjonalna może być pomocna, jako współpracująca z medycyną współczesną. I niejednokrotnie posiada wielki wpływ na wyzdrowienie pacjenta. Tym bardziej, że w wielu przypadkach leki farmaceutyczne także są produkowane z naturalnych składników, co tylko dowodzi potęgi i znaczenia natury.

Jakie są metody leczenia niekonwencjonalnego?

  • Może to być kuracja roślinna polegająca na wykorzystywaniu do leczenia ziół lub wyciągu z roślin leczniczych.
  • Jedną z nowocześniejszych metod jest aromaterapia, czyli leczenie zapachem, poprzez stosowanie olejków eterycznych oczywiście sporządzonych na bazie roślinnej.
  • Może to być także akupresura, czyli leczenie dotykiem.
  • Mogą być również masaże lecznicze.
  • Nie sposób nie wspomnieć, o akupunkturze. Metodzie rozpowszechnionej szczególnie w Japonii i Chinach. Polegającej na wbijaniu w ciało chorego igieł.
  • Bioenergoterapia, to bardzo modna ostatnio naturalna metoda polegająca na wykorzystywaniu bioenergii.
  • Równie stosunkowo nową metodą leczenia naturalnego jest homeopatia. Czyli najkrócej mówiąc pobudzanie organizmu do samo leczenia, poprzez stosowania produktów i substancji roślinnych, jak i minerałów.
  • Apiterapia - metoda znana od dawna. Polega ona na wykorzystywaniu w leczeniu produktów pszczelich.

Akupunktura

Akupunktura

Olejek eteryczny

Aromaterapia

Masaż bańką

Masaż banką

Głównym zadaniem medycyny naturalnej nie jest właściwie leczenie, lecz zapobieganie powstawaniu chorób, poprzez wzmocnienie organizmu, zwiększenie jego sił witalnych, dostarczenie pozytywnej energii. Powodzenie leczenia metodami naturalnymi w dużym stopniu zależy od samego chorego. Od jego determinacji, od systematyczności, od sposobu podejścia do metody leczniczej, od wiary w skuteczność leczenia, itd.