Herbata z melisy lekarskiej - właściwości, zastosowanie. Jak przyrządzić herbatę z melisy?

Herbata z melisyMelisa jest jednym z najbardziej znanych ziół. Uprawiamy ją w swoich ogrodach, możemy kupić ją na targowiskach sklepach zielarskich w postaci świeżej ale i w suszonej czy gotowej do zaparzenia herbaty. To właśnie w postaci herbaty czy naparu jest najczęściej spożywana. Jakie właściwości i zastosowanie ma herbata z melisy, na co pomaga, kto może, a kto powinien ją pić?

Melisa lekarska - właściwości, zastosowanie

Melisa lekarska zwana jest również cytrynowym ziołem, ze względu na zapach liści: gdy je potrzemy i powąchamy palce, wyczujemy zdecydowany, cytrynowy aromat. Dziś pyszną herbatkę z melisy pijemy, aby uspokoić nerwy oraz ułatwić sobie zasypianie. Tak własności melisy są przekazywane z pokolenia na pokolenie. To jednak nie wszystkie zalety tego zioła, warto je poznać i dowiedzieć się, na co jeszcze może pomóc herbatka z melisy i kiedy warto ją pić. Od wielu lat stosowana była w medycynie ludowej - melisę ceniono ze względu na właściwości:

  • uspokajające,
  • przeciwbólowe,
  • bakteriobójcze,
  • grzybobójcze.

Poniżej 10 zastosowań melisy i herbaty z tego zioła, niektóre z nich na pewno Cię zaskoczą!

1. Melisa na uspokojenie i zasypianie
Herbata z melisy jest znanym i cenionym sposobem na uspokojenie się oraz ułatwienie zasypiania. Smaczny napar parzymy, aby ukoić swoje nerwy, uspokoić się, aby pozbyć się nieprzyjemnego napięcia bez sięgania po leki i suplementy. To zdrowy i naturalny sposób na łagodzenie nerwów oraz ułatwienie zasypiania. Herbatka z melisy pomoże również w bólach głowy spowodowanych zmęczeniem, w tym podczas napadów migreny. Herbata z melisy pita wieczorem jest szczególnie polecana osobom zapracowanym, zestresowanym, nerwowym oraz mającym problemy ze snem.

2. Melisa w profilaktyce miażdżycy
Na pewno wiele osób będzie zdziwionych tym zastosowaniem herbaty z melisy… Zioło to pozwala na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi, a co za tym idzie, może być stosowane w profilaktyce zmian miażdżycowych. Picie herbaty z melisy jest więc zalecane osobom, będącym w grupie ryzyka chorób układu krążenia, w tym miażdżycy. Herbata melisowa chroni także wątrobę, hamując proces utleniania się tłuszczów.

3. Melisa na problemy trawienne
Herbata z melisy wykazuje działanie pobudzające układ trawienny poprzez zwiększenie wydzielania się soku żołądkowego: pobudza się apetyt, a spożyte jedzenie łatwiej się trawi, nawet w przypadku posiłków ciężkostrawnych, np. smacznej grochówki czy uwielbianego przez na bigosu. Doskonale radzi sobie z kolką jelitową u dorosłych.

4. Melisa na problemy skórne
Melisa doskonale radzi sobie z różnorodnymi problemami skórnymi, z tym uciążliwą opryszczką. W liściach melisy zawarte są składniki o działaniu przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym. Wykazano, że zawartość kwasów fenolowych może skutecznie walczyć z wirusem opryszczki wargowej! Wiele leków na opryszczkę zawiera olejek melisowy, pamiętajmy jednak, że jest on alergenem. Działanie przeciwbakteryjne melisy można wykorzystać poprzez picie herbaty melisowej na problemy w jamie ustnej i przewodu pokarmowego. Melisa doskonale radzi sobie z problemami z dziąsłami: łagodzi stany zapalne i działa profilaktycznie w przypadku zagrożeniem chorobą wrzodową. Warto pić herbatę z melisy lub przynajmniej płukać naparem jamę ustną.

5. Melisa na ukąszenia owadów
Melisa świetnie radzi sobie także z bólem i obrzękiem po ukąszeniach owadów, zarówno komarów, jak i os czy pszczół. W tym wypadku nie pijemy herbaty z melisy ale okładamy miejsce ugryzienia gazą namoczoną w naparze lub smarujemy olejkiem melisowym. Świąd i ból szybko ustępują, schodzi opuchlizna, a zmienione miejsce o wiele szybciej się goi.

6. Melisa na bóle miesiączkowe
Dobra informacja dla pań, które borykają się z bolesnymi miesiączkami: picie herbaty z melisy pomoże złagodzić dolegliwości. Warto ją stosować zamiennie z medykamentami, być może picie herbaty z melisy pozwoli zmniejszyć przyjmowaną dawkę leku przeciwbólowego.

7. Melisa na mdłości w ciąży
Kolejna dobra informacja dla pań, a dokładniej przyszłych mam: w ciąży można bez obaw o zdrowie swoje i maluszka pić herbatę z melisy. Jest to nawet wskazane ze względu na jej właściwości uspokajające (a wiadomo, że w ciąży nie należy się zbytnio denerwować!) oraz łagodzące nieprzyjemne dolegliwości, w tym mdłości w pierwszym trymetrze.

8. Melisa dla dzieci i młodzieży
Herbatę z melisy można bez obaw podawać dzieciom i młodzieży. Taka herbatka wykaże działanie uspokajające, pomoże zasnąć oraz pozwoli poradzić sobie z wieloma problemami, w tym bolącym brzuszkiem czy trądzikiem u nastolatków. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych herbatek z melisy dla najmłodszych, najlepiej jednak podać dziecku napar z suszu z własnego ogrodu.

9. Melisa na pamięć i koncentrację
Picie herbaty z melisy może pozytywnie wpłynąć na naszą pamięć i koncentrację. Badania wskazują, że regularne spożywanie herbatki z melisy pomogło osobom chorym na demencję starczą oraz chorobę Alzheimera: poprawiło funkcje poznawcze oraz zmniejszyło objawy choroby. Warto ją pić dla własnego zdrowia psychicznego oraz poprawy pamięci i koncentracji, zwłaszcza w okresie zwiększonego wysiłku umysłowego, np. w czasie sesji egzaminacyjnej.

10. Melisa na problemy z układem moczowym
Jeśli cierpisz na nawracające problemy z układem moczowym, w tym uciążliwe i bolesne zapalenia pęcherza, pij regularnie herbatkę z melisy. Wykazuje ona działanie moczopędne, co sprawia, że pomaga wypłukiwać z układu moczowego bakterii i inne drobnoustroje. Herbatka z melisy pomoże więc i przy problemach z nerkami.

Jak przyrządzać herbatę z melisy, żeby była zdrowa i smaczna?

Wiemy już, ile dobrego daje nam herbata z melisy. Jak jednak ją przyrządzić, aby była nie tylko zdrowa ale i smaczna? Najlepiej parzyć ją zgodni z instrukcją na opakowaniu. Jeśli dysponujemy suszem, np. z własnego ogródka, powinniśmy zalać wrzątkiem łyżeczkę suszu melisowego i parzyć pod przykryciem około 15 minut. Na ryku bez trudu znajdziemy herbatę z melisy z różnymi dodatkami, np. pigwą czy lawendą. Co dodać do "czystej" herbatki melisowej z własnego suszu? Aby była aromatyczna możemy wkroić do niej plasterek pomarańczy, cytryny ale i jabłka czy gruszki. Napar będzie nie tylko zdrowy ale i bardzo smaczny! Herbatę z melisy możemy pić zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Melisa w kuchni

Melisa w kuchni nadaje się nie tylko do sporządzania smaczne herbaty i naparów o zdrowotnych właściwościach. Może stanowić dodatek do sosów, zup, sałatek czy past do pieczywa. Poleca się ją również jako przyprawę do ryb ze względu na jej specyficzny, cytrynowy aromat. Z kolei liście melisy poleca się zamrażać w kostkach lodu i dodawać do zimnych napojów oraz drinków. Doskonałym pomysłem jest również dodawanie liści melisy do czystej wody: w czasie upałów otrzymamy orzeźwiający napój, idealny do zabrania ze sobą np. butelce do pracy, szkoły czy na wakacyjny wyjazd. Uwaga! Z melisy można przygotować również wino o zdrowotnych właściwościach, np. na bazie z białego wina.

Melisa w kosmetyce

Melisa znajduje także szerokie zastosowanie w kosmetyce. Doskonale nadaje się do przyrządzenia zdrowotnych płukanek na włosy. Napar z melisy może służyć do płukania włosów przetłuszczających się. Z właściwości melisy skorzystać powinny osoby, borykające się z wrażliwą skórą głowy ze słonościami do stanów zapalnych. Zauważmy, że melisa bardzo często jest składnikiem szamponów do włosów, w tym szamponów nawilżających, odświeżających (np. do codziennego stosowania) oraz przeciwłupieżowych. Napar lub olejek z melisy może stać się aromatycznym dodatkiem do kąpieli. Można dodać je do wody, w której się kąpiemy ale i wykorzystać do masażu lub dodać do balsamu, który używamy po kąpieli. Skóra będzie odżywiona, nawilżona oraz przyjemnie miękka. Dodatkowym atutem jest piękny, delikatny zapach po takim zabiegu.

Melisa jako zioło, choć niepozorne na pierwszy rzut oka, może dać nam wiele dobrego. Warto się do niej przekonać, pić herbatkę z melisy, wykorzystywać moc naparów oraz olejku melisowego i cieszyć się ich właściwościami każdego dnia.