Moringa - korzyści prozdrowotne. Właściwości, działanie, zastosowanie moringi

MoringaNie bez przyczyny jest określana jako drzewo długowieczności. Znana od ponad 3 tysięcy lat i wykorzystywana w medycynie ajurwedyjskiej, zdobywa coraz większą popularność w Europie. Jest prawdziwą bombą witaminową i skarbnicą aktywnych związków wykazujących znakomity wpływ na zdrowie. Moringa, bo o niej mowa, przez wielu ekspertów jest zaliczana do grona superfoods. Jak działa ta wyjątkowa roślina i dlaczego warto po nią sięgnąć? Tego dowiecie się, czytając poniższe akapity.

Gdzie rośnie moringa?

Moringa zwana też drzewem chrzanowym jest tropikalną rośliną zaliczaną do rodziny moringowatych. Pochodzi z Pakistanu i Indii. Obecnie najliczniej występuje na terenach u podnóża Himalajów, chociaż można ją też znaleźć w Azji, Afryce czy Ameryce Południowej. W Europie, w tym w Polsce, nie występuje ani w formie dzikiej, ani hodowlanej, dlatego przygotowywane z niej preparaty, głównie susz oraz oleje, są sprowadzane z krajów Dalekiego Wschodu. Największe drzewa moringi dorastają do 10 metrów wysokości. Jest to roślina, która dobrze znosi susze. Może rosnąć na glebach ubogich w składniki odżywcze. Znanych jest 14 odmian moringi, z czego największą popularnością cieszy się moringa olejodajna. W medycynie wykorzystuje się korzeń, korę, liście oraz kwiaty rośliny. W starożytności była uważana za skuteczny specyfik na epilepsję, zawroty głowy, trudności z oddychaniem i czerwonkę. Jej nasiona o właściwościach antyseptycznych były z kolei stosowane do uzdatniania wody. A jak jest teraz? Na jakie dolegliwości pomaga moringa i dlaczego warto zrobić dla niej miejsce w kuchni?

Moringa - wartości odżywcze

Powodem, dla którego warto sięgnąć po moringę jest przede wszystkim bardzo wysoka zawartość witamin i mikroelementów. W roślinie można znaleźć 4 razy więcej beta-karotenu niż w marchewce, siedmiokrotnie więcej witaminy C niż w pomarańczach oraz ponad 25 razy więcej żelaza niż w szpinaku. Statystyki te oczywiście robią wrażenie, ale to tylko ułamek walorów zdrowotnych, jakie daje moringa. Roślina jest też cennym źródłem witamin z grupy B. Ich niedobór może powodować dolegliwości ze strony układu nerwowego oraz przyczyniać się do rozwoju anemii. Dzięki obecności magnezu i wapnia, produkty z moringi znakomicie wspomagają kondycję kości. Są zalecane zwłaszcza kobietom po 40 roku życia, u których znacząco wzrasta ryzyko osteoporozy. Moringa dostarcza także potasu pozwalającego regulować ciśnienie krwi oraz miedzi wspomagającej pamięć i koncentrację oraz wpływającą korzystnie na stan skóry. Dla prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego bezcenny jest także zawarty w niej bor oraz mangan.

Zawartość białka i lipidów w morindze

Moringa to bogactwo złożonych związków chemicznych. Roślina dostarcza łatwo przyswajalne białko, w tym aminokwasy egzogenne, które nie są syntetyzowane w organizmie człowieka. Dzięki temu chętnie sięgają po nią osoby, chcące szybko zbudować masę mięśniową. Nie brakuje w niej także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6. Ich głównym zadaniem jest regulowanie przepuszczalności błon komórkowych i przeciwdziałanie rozwijaniu się ognisk zapalnych. Substancje te wpływają na pracę układu nerwowego, gwarantując jego dobrą kondycję mimo upływu lat.

Moringa - właściwości prozdrowotne, zastosowanie, działanie

Moringa dba o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jej stosowanie przyniesie wiele korzyści zdrowotnych.

Moringa na raka i inne choroby cywilizacyjne

Produkty z moringi są ponadto zalecane ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów. W roślinie znajduje się 46 związków o charakterze przeciwutleniaczy, które zwalczając wolne rodniki, niwelują skutki stresu oksydacyjnego i przeciwdziałają uszkodzeniom komórek. Są niezastąpione w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych, w tym raka i schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Do najważniejszych z nich można zaliczyć salwesterol o udowodnionym działaniu antynowotworowym oraz chlorofil wspomagający detoksykację organizmu. Na uwagę zasługuje także zeatyna. To złożona substancja chemiczna, której główną rolą jest wspomaganie przyswajania aminokwasów, witamin i mikroelementów.

Moringa przy przeziębieniu i grypie

Wysokie stężenie witamin, minerałów i antyoksydantów sprawia, że moringa jest zalecana w profilaktyce i leczeniu przeziębień oraz grypy. Preparaty z rośliny znakomicie wzmacniają odporność organizmy. Stymulują system immunologiczny do produkcji przeciwciał, ograniczając ryzyko wystąpienia choroby. Z tego względu moringę powinno się spożywać zwłaszcza w okresie wzmożonych zachorowań, czyli jesienią i wiosną. Roślina łagodzi także przebieg infekcji. Warunkuje szybszy powrót do zdrowia i umożliwia odzyskanie sił po chorobie.

Naturalny środek na pamięć i koncentrację

Produkt, o którym jest mowa, znany jest także z doskonałego wpływu na układ nerwowy. Moringa świetnie wspomaga pamięć i koncentrację, a także niweluje uczucie zmęczenia. Powinna być więc stosowana przez osoby przepracowane lub wyczerpane długotrwałą chorobą. To także doskonały suplement diety dla uczniów i studentów oraz osób w podeszłym wieku. Moringa, wspomagając pracę mózgu, zapobiega chorobom starczym. Jest dobrym rozwiązaniem w profilaktyce demencji oraz choroby Alzheimera.

Jak szybko zrzucić wagę?

Po liście moringi mogą sięgnąć osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy. Moringa doskonale wspomaga odchudzanie. Dlaczego? Ponieważ pozwala lepiej wykorzystać energię z pożywienia, zapobiegając jednocześnie odkładaniu się nadprogramowych kalorii w postaci tkanki tłuszczowej. Znakomicie reguluje poziom cukru we krwi, przez co jest coraz bardziej popularna wśród diabetyków oraz osób chcących zapobiec wystąpieniu cukrzycy. Roślina zapobiega także gromadzeniu się resztek pokarmowych w jelitach. Dzięki zawartości błonnika, stymuluje perystaltykę jelit i pomaga utrzymać ich odpowiednią florę bakteryjną. Znana z właściwości antyseptycznych, chroni przed występowaniem zatruć wywołanych bakteryjnym zakażeniem układu pokarmowego. Jest ponadto pomocna w zwalczaniu infekcji dróg moczowych.

Moringa - wpływ na skórę i włosy

Moringa jest także ceniona w kosmetologii. Pozyskiwany z niej napar znakomicie wzmacnia cebulki włosowe. Ogranicza wypadanie włosów, sprawia że stają się grubsze i bardziej lśniące. Z kolei olej z moringi to doskonałe lekarstwo dla skóry. Wykazuje działanie łagodzące i regenerujące, co sprawia, że pozwala rozprawić się z podrażnieniami oraz redukuje widoczność blizn. Stosowany zamiast kremu, znakomicie odżywia i nawilża cerę. Sprawia, że staje się bardziej promienna i sprężysta. Hamuje powstawanie zmarszczek. Warto dodać, ze olej z moringi coraz częściej jest dodawany do rozmaitych kosmetyków - balsamów, żeli pod prysznic czy emulsji.

Jak wykorzystać moringę w kuchni?

W kuchni najczęściej wykorzystuje się młode pędy oraz liście moringi. Ich delikatny smak powoduje, że można dodawać je zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych. Z kolei korzeń rośliny przypomina w smaku doskonale znany chrzan. Ponieważ jest to roślina tropikalna, w sklepach ze zdrową żywnością można znaleźć ją w postaci suszu. Produkty te stanowią doskonałe uzupełnienie sałatek. Mogą być dodawane do jogurtów, koktajli czy smoothie. Można przyrządzić z nich również rozgrzewające napary. Należy jedynie pamiętać o tym, aby nie przekroczyć zalecanej dziennej dawki, czyli około 4 gramów suszonego produktu. Po moringę nie powinny jednak sięgać kobiety w ciąży, ponieważ liście, pędy i kwiaty rośliny mogą wywołać skurcze macicy.