Olejki na suche włosy

Olejek na suche włosyJuż bardzo dawno temu udowodniono, że działanie olejków ma zbawienny wpływ na skórę. To samo dotyczy również skóry głowy i włosów. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób sięga po różnego rodzaju olejki aby uzyskać efekt zdrowych, mocnych i lśniących włosów.

Zaczynając przygodę z olejowaniem włosów trzeba uzbroić się w cierpliwość i systematyczność. Oczekiwany efekt nie pojawi się natychmiast - olejki trzeba wcierać co najmniej dwa razy w tygodniu. Należy też pamiętać, że każde włosy - tak jak cera - mogą reagować odmiennie na różne kosmetyki. Zawsze jednak dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy stosowany olejek jest naturalny (bez dodatku chemicznych ulepszaczy), tłoczony na zimno i nieoczyszczony (w swojej naturalnej formie).

  • OLEJEK Z CZARNUSZKI, nazywany również złotem faraonów, był stosowany już w starożytnym Egipcie. Czarnuszka jest rośliną jednoroczną, rosnącą w zachodniej Azji oraz krajach śródziemnomorskich. Poza niewątpliwymi i trudnymi do wymienienia (jest ich tak dużo) właściwościami zdrowotnymi olejek z czarnuszki ma zbawienne działanie w leczeniu trądziku i łupieżu. Jest także doskonały w przeciwdziałaniu nadmiernemu wypadaniu włosów i wspomaga ich wzrost. Pomaga pozbyć się łamliwości matowych włosów, ale także odbudowując je od środka nadaje im blask i zdrowy wygląd, a także wyrównuje poziom ich nawilżenia. Olejek należy wetrzeć w skórę głowy i w całą długość włosów na około pół godziny po czym je dokładnie umyć. Stosowany regularnie daje niesamowite efekty.
  • OLEJEK RYCYNOWY jest wytwarzany z nasion rośliny pochodzącej z północno-wschodniej Afryki i krajów Bliskiego Wschodu - rącznika pospolitego. Co prawda jest on bardzo gęsty co stwarza pewien problem z aplikacją jednak sposobów na jego zastosowanie jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie. Można go nakładać po lekkim podgrzaniu (wtedy jest mniej "zbity"), można zrobić naturalną maseczkę z dodatkiem żółtka, octu jabłkowego i soku z cytryny, a także dodać kilka kropli do ulubionego szamponu. Sposoby te można stosować zamiennie i uzupełniająco. Stosowanie olejku rycynowego sprawia, że włosy stają się miękkie i aksamitne w dotyku. Jego działanie antybakteryjne i łagodzące sprzyja pozbyciu się uczucia swędzenia suchej, ale także łojotokowej skóry głowy, pomaga również w leczeniu łuszczycy. Reguluje gospodarkę wodną skóry głowy i włosów. W zależności od wybranego sposobu aplikacji można go trzymać na włosach od kilkunastu minut do kilku godzin. Efektem ubocznym długotrwałego stosowania olejku rycynowego jest przyciemnienie naturalnego odcienia włosów.
  • OLEJEK ZE SŁODKICH MIGDAŁÓW tłoczony jest z pestek migdałowca pospolitego. Drzewo to rośnie w krajach śródziemnomorskich, północnej Afryce oraz w Ameryce Środkowej. Olejek ten jest naturalnym emolientem i można go używać do skóry bardzo wrażliwej i alergicznej. Ma właściwości nawilżające, regenerujące i ochronne. Zwiększa również elastyczność skóry (dzięki czemu zapobiega rozstępom np. podczas ciąży). Ma lekką konsystencję i oprócz skóry (nie tylko głowy) ma dobroczynne działanie na rozdwojone, puszące się końcówki włosów.
  • OLEJEK ARGANOWY, zwany także płynnym złotem Maroka tłoczy się z ziaren arganii żelaznej występujących jedynie w Maroku. Jest doskonały na włosy sprawiające problemy z rozczesywaniem. Jeśli położy się go na wilgotne włosy ochroni pasma przed gorącym powietrzem suszarki. Jeśli włosy są zniszczone częstymi zabiegami koloryzacji olejek arganowy lepiej stosować na wilgotne włosy. Ma wtedy szansę wniknąć głęboko w strukturę włosa i zapewnia jego gruntowną regenerację. Po kilku minutach włosy należy dokładnie spłukać, żeby uniknąć efektu obciążonych włosów. Jeśli rozgrzejesz olejek rozścierając go w dłoniach, a następnie wetrzesz w rozdwojone końcówki zapobiegniesz ich plątaniu się oraz łamaniu włosów podczas rozczesywania. Olejek arganowy ma również właściwości ochronne przed promieniowaniem UV dzięki czemu zapobiega przesuszaniu włosów. On również ma działanie nawilżające oraz przeciwłupieżowe.
  • OLEJEK PALMOWY jest tłoczony z olejowca gwinejskiego - rośliny uprawianej w klimacie tropikalnym. Ten olejek jako jeden z nielicznych nie powinien być stosowany do włosów tłustych i ze skłonnością do przetłuszczania, ponieważ podczas kuracji może się nasilić proces wydzielania sebum. Należy też unikać wcierania go bezpośrednio w skórę głowy - może to spowodować wystąpienie łupieżu. Za to włosy suche stają się po nim wygładzone, lśniące i miękkie. Wspomaga również ochronę włosów przed promieniowaniem UV, słoną wodą (doskonały na nadmorskie wakacje) oraz innymi czynnikami zewnętrznymi mającymi szkodliwy wpływ na ich kondycję. Tak jak inne olejki może być nakładany na sucho lub mokro, w czystej postaci lub wymieszany z innymi kosmetykami, na chwilę lub całą noc - wszystko zależy od tego jaka aplikacja jest dla nas najwygodniejsza.

Wszystkie wymienione olejki mają również właściwości zdrowotne. Stosowanie ich również w kuchni zdobywa coraz większą rzeszę fanów. Są coraz popularniejszym składnikiem potraw o działaniu antybakteryjnym, przeciwrakowym i antyoksydacyjnym, więc niekoniecznie trzeba ich stosowania ograniczać tylko do działania zewnętrznego.