Przeszczep włosów - zabieg, cena, efekty. Czy przeszczep włosów jest skuteczny?

Przeszczep włosów - czy jest skuteczny?Przeszczep włosów (inaczej autotransplantacja) to technika chirurgiczna polegająca na przenoszeniu małych fragmentów skóry i cebulek włosowych z grubszych obszarów głowy do cieńszych. Jest to zatem własny materiał pacjenta pobrany od niego samego. Przy tym zabiegu nie jest możliwe użycie cebulek od dawcy ani przeszczepienie syntetycznych.

Na szczęście u większości osób dotkniętych łysieniem androgenowym pozostaje "korona" włosów w okolicy potylicznej i skroniowej, która jest dostępna do przeszczepu, ponieważ jest odporna na wypadanie nawet w starszym wieku.

Przeszczep włosów - czy jest skuteczny?

Przeszczep włosów nadal stanowi jedno z nielicznych dostępnych rozwiązań w przypadku występowania rozproszonego zaniku cebulek włosa, typowego dla osób z łysieniem androgenowym. Leki takie jak finasteryd i minoksydyl - wraz z szeroką gamą różnych kosmetyków i suplementów - mogą przynieść pewną poprawę. Dzieje się to jednak w przypadku mniej lub bardziej osłabionych, ale wciąż jeszcze żywotnych mieszków włosowych. Ponieważ przeszczepione cebulki zachowują typowy cykl życiowy regionu pobrania - o którym pamiętamy, że jest genetycznie odporny na łysienie - przeszczep włosów można uznać za zabieg ostateczny, trwały, ale nie do końca decydujący o zakończeniu przyczyn łysienia. Operacja nie jest w stanie ingerować w pierwotny problem, który spowodował utratę włosów. W związku z tym to do lekarza będzie należało skierowanie pacjenta dodatkowo na terapię, dostosowaną indywidualnie do tego konkretnego przypadku.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu przeszczepu włosów

Wskazaniem do zabiegu przeszczepu włosów nie jest wiek, ale stopień zaawansowania łysienia oraz jego rodzaj. Oznacza to, że istnieją również bardzo młodzi pacjenci, którzy mogą być operowani. Poza poważnymi chorobami czy innymi tego typu problemami zdrowotnymi nie ma szczególnych przeciwwskazań co do przeszczepu włosów. Zawsze przed operacją wykonuje się serię badań krwi, moczu i ekg serca, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, jak w przypadku każdego innego zabiegu.

Efekty po przeszczepie włosów

Jakich rezultatów po tym zabiegu należy się spodziewać? Przede wszystkim poprawy wyglądu. W rzeczywistości przy przeszczepie nie tworzy się nowych włosów, ale je przesuwa i redystrybuuje w przerzedzonych miejscach. W niektórych przypadkach wyniki mogą być spektakularne, wiele zależy tutaj od pacjenta i jego oczekiwań, a także możliwości wynikających z jego cech osobniczych.

Przeszczep włosów efekty

Przeszczep włosów to poważna operacja, która musi być wykonywana tylko i wyłącznie przez doświadczonych lekarzy z branży. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym, a niekiedy w sedacji. Nie jest bolesny, a dzięki najnowszym technikom mikrograftów wyniki są często bardzo zadowalające, a skutki uboczne ograniczone. Profesjonalizm i doświadczenie chirurga estetycznego pozwala na maksymalne spersonalizowanie procedury, której skuteczność na poziomie estetycznym zależy również od wizyty przedoperacyjnej i oceny miejsca zabiegowego, jak również oczekiwań klienta. Równie ważne dla uzyskania finalnie zadowalającego efektu jest skrupulatność i drobiazgowość wykonania. Im mniejsze fragmenty przeszczepianej skóry, tym łatwiej jest uszkodzić cebulki. Wszystkie pozytywne informacje krążące na temat operacji i jej ogromna popularność, nie mogą sprawić, iż zapomnimy, że to wciąż delikatny, bardzo drobiazgowy zabieg ze wszystkimi jego ograniczeniami. Dlatego nie należy stawiać sobie wygórowanych lub nierealistycznych oczekiwań co do efektu końcowego. Przeszczep włosów sprawdza się, jeśli oczekiwania pacjenta są proporcjonalne do możliwości techniki operacyjnej. Stąd bardzo ważna jest jasna informacja od chirurga o możliwości korekcji autotransplantacją na podstawie stopnia łysienia, wieku i możliwej ewolucji przerzedzenia włosów. Do tego należy dodać prawidłową technikę operacyjną wykonywaną przez doświadczonego lekarza,

Czas trwania procedury przeszczepu włosów

Czas trwania operacji zależy od wielkości zagęszczanego obszaru. Jeśli jest on średniej wielkości, zabieg przeprowadza się w jednej sesji trwającej około 4 godzin. Czasami preferowane jest powtórzenie operacji po okresie od kilku tygodni do kilku miesięcy (w zależności od przyjętej techniki operacyjnej) w celu dokładnego zagęszczenia operowanego fragmentu. Efekt końcowy

Efekty końcowe przeszczepu włosów

Wyniki końcowe można w pełni docenić dopiero po kilku miesiącach, ponieważ przeszczepione włosy są bardzo krótkie (około 2 milimetry) i potrzebują czasu, aby urosnąć (mniej więcej 1 centymetr miesięcznie). Zapewnia to bardzo stopniową zmianę w dłuższej perspektywie czasowej. Włosy przeszczepione podczas zabiegu będą rosły regularnie, zupełnie podobnie jak włosy naturalne. Należy też je tak samo traktować - jako te drugie, myjąc je, czesząc i pielęgnując, sprawiając tym samym, że dorosną do preferowanej długości. Podsumowując - wyniki jakie można uzyskać przy zastosowaniu nowoczesnych technik stosowanych do wykonywania przeszczepów włosów to:

  • Naturalny wygląd, ponieważ wszczepione włosy należą do samego pacjenta;
  • Długotrwały efekt, gdyż pobrane mieszki włosowe pochodzą z okolic niewrażliwych na działanie DHT (dihydrotestosteronu), głównego odpowiedzialnego za miniaturyzację mieszków włosowych u pacjentów z łysieniem androgenowym;
  • Stopniowa zmiana, ponieważ odrastanie wszczepionych włosów następuje w sposób ciągły i zgodny z naturalnymi, fizjologicznymi procesami wzrostu włosa.

Jaka jest cena przeszczepu włosów?

Cena, koszt przeszczepu włosów

Przeszczep włosów kosztuje w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Niestety, cena czasami może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy - zależy bowiem od wielu czynników, takich jak:

  • wielkość obszaru do zagęszczenia;
  • rodzaj zastosowanej techniki;
  • całkowity czas trwania operacji;
  • możliwości wykonania dalszego zagęszczenia po pewnym czasie od pierwszego zabiegu.

Ponadto cena przeszczepu włosów może się znacznie różnić w zależności od chirurga, który wykonuje całą procedurę oraz od techniki operacyjnej, jaką stosuje. W związku z tym raz jeszcze przypominamy, jak ważne jest skontaktowanie się z wysoko wykwalifikowanymi lekarzami z branży, którzy pracują w renomowanych klinikach. Jest to poważna operacja i nie można pozwolić sobie na fuszerkę, często spotykaną w ośrodkach, które oferują bardzo niskie ceny. Narażamy w ten sposób swoje zdrowie.

Powikłania po zabiegu przeszczepu włosów

Dzięki nowoczesnym technikom implantacji mało prawdopodobne jest wystąpienie powikłań podczas przeszczepu włosów, o ile kontaktujemy się tylko z profesjonalnymi lekarzami. W rzeczywistości, jak wielokrotnie powtarzano w całym artykule, przeszczep włosów nie jest zwykłym zabiegiem estetycznym, ale prawdziwą operacją, która - jako taka - musi być wykonana przez wyspecjalizowanego chirurga. Przeszczep włosów wykonywany niedoświadczonymi rękami lub nieodpowiednimi technikami może prowadzić do szeregu poważnych komplikacji. Obejmują one m.in. pojawienie się blizn i uszkodzenia okolicy dawczej z powodu nadmiernego usunięcia mieszków włosowych. Uszkodzenia, jakie mogą wyniknąć ze źle wykonanego przeszczepu włosów, niestety bardzo często uniemożliwiają dodatkowo kolejne zabiegi korygujące, prowadząc do nieodwracalnych uszkodzeń estetycznych i zdrowotnych.