Wybielanie zębów - cena, przebieg, metody, efekty

Wybielanie zębówPokazywanie bielszych i jaśniejszych zębów stało się prawdziwym szaleństwem. Każdego roku, zwłaszcza w maju i czerwcu, zabiega o wybielanie zębów około 150 tysięcy mężczyzn i kobiet. Dziś jedna trzecia wszystkich zabiegów stomatologiczno-estetycznych wykonywana przez dentystów ma na celu wyeliminowanie przebarwień. Dowiedz się, jakie są metody wybielania zębów, jak przebiega zabieg, jaka jest jego cena i jak długo utrzymują się efekty.

Są tacy, którzy polegają na dentyście rodzinnym, są też tacy, którzy wolą używać past do zębów, żeli, pasków, płynów do płukania ust i innych rozjaśniaczy, aby zaoszczędzić pieniądze. Należy jednak uważać na to drugie. Zabiegi rozjaśniania ograniczają się do usunięcia powierzchownej patyny pokrywającej zęby, podczas gdy proces wybielania dotlenia zęba, z penetracją i wymianą cząsteczek nadtlenku wodoru, które generują biały kolor, dzięki czemu jest on o wiele bezpieczniejszy.

Metody wybielania zębów

W ostatnich latach znacznie wzrosło zapotrzebowanie na wybielanie zębów, podobnie jak w przypadku wszystkich zabiegów mających na celu osiągnięcie estetyki, zarówno w stomatologii, jak i w innych dyscyplinach medycznych. Ta prośba najczęściej wiąże się również z chęcią dotarcia do celu w jak najkrótszym czasie. Nowoczesna stomatologia potrafiła dostosować się do tych wymagań i była w stanie odpowiedzieć pozytywnie, zawsze z biologicznym szacunkiem dla zdrowia jamy ustnej i pacjentów. Obecnie wybielanie zębów stanowi około 1/3 zabiegów estetycznych jamy ustnej, o które zabiegają pacjenci w gabinetach stomatologicznych.

Metody wybielania zębów

Wybielające pasty do zębów

Wybielające pasty do zębów mogą być przydatne zarówno w fazie podtrzymującej po wybielaniu, jak i przed zabiegiem. Na rynku jest ich wiele i konieczne jest ich rozróżnienie na te, które mogą dawać efekt usuwania plam oraz te, które mogą dawać efekt wybielania. Te pierwsze, a jednocześnie ścierne - z tego powodu często są odradzane (oparte na sodzie oczyszczonej, krzemionce, fosforanie trójwapniowym itp.), działają mechanicznie i wycierając tylko na zewnętrzne przebarwienia zębów, a te o działaniu wybielającym (na bazie trójpolifosforanu sodu, monofluorofosforanu sodu itp.), działając chemicznie na pigmentację, dając minimalne, ale zawsze pomijalne rezultaty. Nic jednak nie może się równać z profesjonalnym zabiegiem wykonywanym w studio.

Jakie techniki stosuje gabinet stomatologiczny do wybielania zębów?

  • Stara technika, wciąż bardzo skuteczna, przewiduje, po wstępnym badaniu pacjenta i sesji higieny jamy ustnej, budowę 2 pojedynczych przezroczystych masek, nakładanych przez około 30 minut z wysokoprocentowym materiałem wybielającym. Po tej sesji pacjent będzie kontynuował pracę przez około 10-15 dni w domu, stosując sam wybielacz dostarczony przez dentystę w maskach w niższych, a zatem łatwiejszych do opanowania procentach. Dzięki temu zawsze będzie można używać tych masek w przyszłości do wycofania i konserwacji.
  • Wraz z rosnącymi potrzebami pacjentów i skróceniem dostępnego czasu, od kilku lat, podobnie jak w modelu amerykańskim, preferowany jest zabieg wybielania w fotelu za pomocą lampy plazmowej, LED lub też laserowej. Zabieg trwający od 20 do 60 minut i obejmuje: zawsze po pierwszej wizycie u dentysty i zabiegu higieny jamy ustnej nakładanie na zęby żelu wybielającego w dużych ilościach, który następnie zostanie aktywowany lub po prostu przyspieszony dzięki działaniu przez światło tych lamp lub przez laser. Rezultat tego ostatniego zabiegu będzie natychmiastowy, a pacjent w końcu będzie mógł używać niektórych wcześniej zbudowanych masek do ich przyszłej konserwacji.

Jakie substancje są używane do zabiegu wybielania zębów?

  • Materiałem wybielającym najczęściej używanym obecnie do wybielania zębów jest z pewnością żelowany nadtlenek wodoru, w wysokim procencie (do 50%) i który z pewnością daje niższą nadwrażliwość pozabiegową;
  • Innym szeroko stosowanym materiałem jest nadtlenek karbamidu.

Obie substancje w kontakcie z zębami uwalniają tlen. Te cząsteczki tlenu rozbijają cząsteczki pigmentu odpowiedzialne za przebarwienia, dzięki czemu nie są już widoczne. Warto jednak nadmienić, iż wybielanie zębów działa tylko na naturalne zęby, a nie na korony protetyczne, wypełnienia czy jakikolwiek inny materiał odtwórczy znajdujący się w jamie ustnej.

Czy te substancje mogą uszkodzić szkliwo?

Często fałszywe plotki lub złe informacje powodują, że niektórzy pacjenci są negatywnie kondycjonowani przez poddanie się zabiegowi wybielania, myśląc, że substancje chemiczne zawarte w materiale uszkadzają struktury szkliwa zębów. Absolutnie tak nie jest. W rzeczywistości liczne badania naukowe wykazały, że struktury zębów pozostają nienaruszone nawet przy użyciu wysokoprocentowych wybielaczy. Uwaga: z drugiej strony na uszkodzenia mechaniczne w znacznym stopniu wpływa także nadmierne i agresywne szczotkowanie twardym włosiem, stosowanie przez lata ściernych past do zębów lub past wodorowęglanowych, które mogą powodować prawdziwe otarcia zębów, a w konsekwencji uszkodzenia estetyczne oraz silną nadwrażliwość zębów.

Cena wybielania zębów

Koszty mogą być różne w zależności od rodzaju wykonywanego profesjonalnego wybielania. Kwestię kosztów i korzyści należy dokładnie ocenić, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów wybielających, a każdy z nich może różnić się pod względem wpływu na wrażliwość pozabiegową i efekt końcowy. Kiedy więc koszty są zbyt niskie, należy zadać kilka pytań. Często niska cena wynika ze stosowania produktów niskiej jakości, co może prowadzić w najlepszym przypadku do rozczarowującego leczenia, a w najgorszym z poważnymi skutkami ubocznymi na zębach.

Wybielanie zębów za pomocą:

  • lampy LED kosztuje w granicach 150-600 zł;
  • lampy Beyond to cena około 500-2000 zł;
  • nakładek: 300-1000 zł;
  • laserem diodowym kosztuje od 600-2200 zł.

Czy można wybielać w każdym wieku? Przeciwwskazania do wykonania zabiegu wybielania

Przebieg zabiegu wybielania zębów

Przeciętnie grupa wiekowa pacjentów, którzy najbardziej wymagają tego zabiegu estetycznego dla swoich zębów, wynosi od 19 do 42 lat. Jednakże pacjenci w innym wieku i którzy nie mają szczególnych przeciwwskazań do tego typu leczenia również przychodzą. Wybielanie zębów nie jest wskazane u młodzieży poniżej 15 roku życia, a zatem zabieg ten jest wskazany tylko po pojawieniu się drobnego wzrostu, aby zabezpieczyć drażliwość miazgi zębowej w tworzeniu się nowo wyrżniętych zębów. W przeciwnym razie pacjent może być narażony na nadmierne obciążenie miazgi i możliwą nadwrażliwość zębów. Wybielanie jest również przeciwwskazane u kobiet w ciąży, u pacjentów z objawami wewnętrznej resorpcji zębów, u osób z nadwrażliwością zębiny oraz w przypadku silnych przebarwień. W przypadku obecności dużych uzupełnień zachowawczych lub koron protetycznych należy wyjaśnić pacjentowi nieskuteczność leczenia na tych samych materiałach odtwórczych. Młodzi ludzie powinni pomyśleć o utrzymaniu nienagannej higieny jamy ustnej i profilaktyce przed każdym zabiegiem upiększającym. Estetyka dzisiaj to coś, co ma duże znaczenie, a przede wszystkim estetyka zębów to prawdziwa wizytówka, dlatego gorąco polecam.

Czy są jakieś skazy, których wybielanie nie leczy?

Nie wszystkie plamy mogą się wybielić. Przede wszystkim nie ma możliwości wybielania zębów z żywic, materiałów kompozytowych stosowanych do wypełnień czy materiałów szklistych oraz ceramiki stosowanej do odbudowy zębów za pomocą koron, licówek, mostów itp. Materiał wybielający nie reaguje z tymi materiałami, a ryzyko w takich przypadkach polega na wykryciu różnic kolorystycznych pod koniec zabiegu, dlatego wskazane jest przed wykonaniem jakichkolwiek zabiegów rekonstrukcyjnych, aby efekt końcowy i kolor zębów był jednorodny z pozostałymi nieleczonymi elementami.

Wybielanie zębów - przebieg, jak długo trwa, jak długo utrzymuje się efekt?

Profesjonalny zabieg wybielania aktywowany lampą plazmową, LED lub laserową trwa około godziny. Po wizycie i zabiegu higieny jamy ustnej (co najmniej dzień wcześniej) pacjent otrzyma okulary ochronne na światło, zabezpieczone żywicą do dziąseł oraz retraktor chroniący usta i policzki. Po nałożeniu żelu i uruchomieniu lampy, przez około 15 minut na etap (maksymalnie 3), wybielisz zęby. Pod koniec tego procesu, żele znoszące nadwrażliwość nałożone na usta pomogą mu radzić sobie z przejściową wrażliwością przez następne 24 godziny. Natomiast zabieg z maskami obejmuje wizytę i wstępną sesję higieniczną, a następnie pobranie 2 wycisków w celu wykonania 2 masek, dlatego pacjent najpierw przechodzi sesję w gabinecie około 30 minut z wybielaczem o wysokim stężeniu, a następnie sam w domu z zastosowaniem niskoprocentowego wybielacza przez około 2 tygodnie. Czas trwania wybielania wynosi średnio około roku, ale różni się w zależności od nawyków pacjentów.

Nakładkowe wybielanie zębów

Co zrobić, aby efekt wybielania zębów utrzymał się na dłużej?

  • Nieodpowiednia higiena jamy ustnej,
  • brak wybielających past do zębów,
  • palenie tytoniu,
  • żucie tytoniu
  • spożywanie silnie pigmentowanych pokarmów, takich jak: kawa, herbata, jęczmień, cola, napoje z barwnikami, jagody, soja itp.,

z pewnością mogą skrócić czas trwania zabiegu wybielającego. Na ogół średni czas trwania utrzymywania się efektu wynosi około roku, ale jest on bardzo subiektywny i może trwać dłużej, jeśli pacjent unika lub ogranicza stosowanie tych substancji, poddając się okresowym kontrolom i higienie.

Czy to prawda, że soda oczyszczona pomaga zachować bielsze zęby?

Wodorowęglan doskonale usuwa plamy, a także działa buforująco na kwasy w jamie ustnej. Jednak jego nadmierne użycie może spowodować, ze względu na mechaniczne działanie związane ze szczotkowaniem, znaczne ścieranie szkliwa zębów, takie jak podrażnienie i uwrażliwienie zębiny i tkanki miazgi. Ze względu na swoje działanie ścierne może podrażniać dziąsła, czasami powodując krwawienie lub sprzyjając próchnicy, gdy szkliwo jest tak zubożone przez ten efekt ścierny, że łatwo ulega zanieczyszczeniu przez bakterie. Może początkowo usuwać przebarwienia, ale z czasem zmienia kolor zębów na żółty, ponieważ szkliwo pod wpływem ciągłego ścierania (białe/przezroczyste) staje się coraz cieńsze, przez co stopniowo pojawia się naturalny żółtawy kolor zębiny. Ponadto porowatość powierzchni wynikająca z małych rowków powstałych w wyniku erozji, z czasem faworyzuje substancje pigmentujące, które prowadzą do zabarwienia zębów. Wreszcie co prawda działa buforująco na kwasy jamy ustnej, ale nadmierne stosowanie może przesądzić o zmianie naturalnej flory bakteryjnej, ze względu na stałą zmianę pH jamy ustnej.