Zalety posiadania zwierząt - psa, kota, innych

Zalety posiadania psaZastanawiasz się nad przygarnięciem lub kupnem zwierzaka? A może masz w domu pupila i zastanawiasz się, jak jego pojawienie wpłynęło na Twoje życie?

Korzyści, zalety płynące z posiadania zwierzęcia

Poniżej opis 8 największych zalet posiadania zwierząt, które na pewno Cię przekonają, że posiadanie pupila to bardzo dobry pomysł!

1. Czas na spacer: pretekst do ruchu, aktywności fizycznej

Posiadanie zwierzaka to zwykle doskonały pretekst do zwiększonej aktywności fizycznej. W tym względzie przewodzi oczywiście pies, z którymi musimy wyjść na spacer kilkukrotnie w ciągu dnia. Nawet gdy mieszkamy w domu z ogrodem nasz pies ucieszy się, gdy zapniemy mu smycz i zabierzemy na dłuższą przechadzkę lub przejażdżkę autem. Pamiętajmy, że ruch to zdrowie, a spacery z ukochanym zwierzakiem są bardzo przyjemne, pozwalają nam zadbać o kondycję ale i poznać ciekawe osoby, np. innych właścicieli psów?

Spacerowanie z psem - korzyści

2. Koniec z samotnością: wierny towarzysz życia, rozmów, zabaw

Posiadanie zwierzaka to doskonały lek na samotność. Na przygarniecie psa czy kota często decydują się osoby starsze, samotne, np. po rozwodzie czy wyprowadzce dzieci. Pusty dom zaczyna ich przytłaczać, czasem nawet przerażać i pragną się do kogoś odezwać. Ze zwierzakiem można porozmawiać, wyżalić się mu, jego towarzystwo sprawi, że samotność nie będzie już tak dokuczliwa. W tym względzie najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście posiadanie psa czy kota, do takich zwierzaków możemy się także przytulić. Warto jednak rozważyć posiadanie każdego zwierzaka, doskonale bawić można się i z gryzoniem i z papużką!

3. Koniec z beztroską: jesteś za mnie odpowiedzialny!

Posiadanie zwierzaka to doskonała lekcja odpowiedzialności. Jeśli podjęliśmy przemyślaną decyzję o kupnie lub przygarnięciu zwierzęta pamiętajmy, że to ważny wybór, który zmieni nasze życie. Ktoś z nami zamieszkał, trzeba mu nadać imię, kupić mu niezbędne akcesoria, zapewniać pożywienie, miejsce do spania, różne zabawy i atrakcje, a także zająć się nim w przypadku ewentualnej choroby czy innych trudności. To bardzo ważna decyzja, związana z poczuciem odpowiedzialności za kogoś. Bycie właścicielem zwierzęcia, czy to psa, kota czy nawet akwarium z rybkami to odpowiedzialne zadanie, które musimy realizować tak, aby nasz pupil miał wszystko, czego potrzebuje.

4. Lepsze samopoczucie i wyższa samoocena: jesteśmy komuś potrzebni!

Kolejna zaleta związana jest z poprzednią. Przygarniecie zwierzaka pozytywnie wpływa na nasze poczucie odpowiedzialności ale i samoocenę. Od tej chwili jesteśmy właścicielami zwierzaka, mamy nowego przyjaciela, który liczy na naszą pomoc i opiekę. Jesteśmy komuś potrzebni, a to uczucie z kolei bardzo pozytywnie wpływa na pewność siebie ale i nastrój. Zwierzakiem opiekujemy się bezinteresownie, ale on i tak nam się odwdzięczy: swoim towarzystwem, cieszeniem się na nasz widok, polizaniem po ręce czy tym, że położy się obok nas w łóżku i będzie obok, gdy będziemy go potrzebować.

5. Mniej stresu: posiadanie zwierzaka pozwala się wyciszyć i uspokoić

Udowodniono, że posiadacze zwierząt o wiele łatwiej się relaksują i ich poziom stresu jest znacznie mniejszy niż u osób, które nie opiekują się żadnym zwierzakiem. Jak to możliwe? Posiadanie zwierzęcia obliguje nas do większej cierpliwości ale i pozwala łatwiej się odstresować, np. głaskając psa lub patrząc na myjącego się kota. Przebywanie ze zwierzęciem nas uspokaja, możemy mu się wyżalić, powiedzieć to, co się nam przydarzyło. Już sama obecność wiernego psa czy ukochanego królika poprawia nam humor, co z kolei sprawia, że o wiele łatwiej się odprężamy.

Zalety posiadania kota

6. Trening cierpliwości i empatii: lepsze relacje z innymi ludźmi

Jak wspomniano wcześniej, posiadanie zwierzaka to lekcja odpowiedzialności ale i trening empatii. Z jednej strony jesteśmy za swojego pupila odpowiedzialni, musimy go karmić, wyprowadzać na spacer, dbać o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Z drugiej strony przebywając ze zwierzakiem zaczynamy się z nim poznawać, rozumieć go: także jego potrzeby i okazywane emocje. Po pewnym czasie zaczynamy rozumieć, kiedy nasz pies jest zły, kiedy radosny, a kiedy się czegoś boi. To doskonała lekcja empatii, która z kolei może nam się bardzo przydać w życiu. Empatia pozwala nawiązywać o wiele lepsze relacje z innymi, rozumieć ich oraz unikać kłótni. Dodatkowo, posiadanie zwierzaka może nam pomóc w naturalny sposób powiększyć grono znajomych, np. o innych posiadaczy takiego samego zwierzaka.

7. Jestem przy Tobie: czujesz się bezpieczniej

My robimy coś dla zwierzaka ale i on coś robi dla nas: w wielu przypadkach w jego obecności po prostu czujemy się bezpieczniej. Jest tak w przypadku posiadania psa, ale również wielu innych zwierząt. Już ich sama obecność w domu sprawia, że czujemy się lepiej. Poza tym, wiele zwierzaków wyczuwa ewentualne niebezpieczeństwo, więc może w odpowiednim czasie nas zaalarmować.

8. Baczny obserwator: wiesz więcej o tym, co dzieje się dookoła

Bycie właścicielem zwierzaka uwrażliwia nas na wiele kwestii ale i sprawia, że jesteśmy o wiele baczniejszymi obserwatorami otaczającego nas świata. Pies, kot czy inne zwierzę postrzega świat nieco inaczej niż my. Przebywając ze zwierzakiem zaczynamy tą inność zauważać i staramy się o wiele wnikliwiej wszystko obserwować, np. nasz pies słyszy coś w oddali i staramy się wsłuchać w to, co do nas dobiega.

Zooterapia: posiadanie pupila może nawet leczyć!

W ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwija się zooterapia, czyli terapia z wykorzystaniem zwierząt, głównie psów, kotów i koni. Obejmuje ona kontakt ze zwierzakiem w celu wspomagania terapii różnych zaburzeń, w tym chorób psychicznych (np. nerwic), zaburzeń rozwoju (np. autyzmu) ale i chorób somatycznych, np. nowotworów czy mózgowego porażenia dziecięcego. Zooterapia nie leczy w sensie medycznym, ale skutecznie pomaga zmniejszyć poziom stresu, lęku oraz sprawia, że zmniejszają się odczucia bólowe. Przynosi doskonałe rezultaty zwłaszcza w przypadku osób schorowanych, niepełnosprawnych oraz dzieci.

Zwierzak w domu z dzieckiem: trening empatii i lekcja odpowiedzialności

Każdy rodzic zapewne "przerabiał" to nie raz: "Mamo, chcę pieska / kotka / chomika…" itp. Co robić, ulegać dziecku czy nie? Z jednej strony posiadanie zwierzaka to dla dziecka doskonały trening empatii i lekcja odpowiedzialności, ale z drugiej zobowiązywanie do końca życia zwierzaka, na którą wiele pociech po prostu nie jest gotowych. Każdą decyzję dotycząca przyjęcia pod swój dach zwierzęcia należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Pamiętaj, że posiadanie zwierzaka to nie chwilowy kaprys czy dziecięca zachcianka. Musi być to decyzja całkowicie świadoma. Jeśli skuszą Cię powyżej opisane zalety zastanów się, czy jesteście gotowi na przyjęcie nowego członka rodziny i zapewnienie mu odpowiednich warunków. Jeśli okaże się, że nie będziecie mieć czasu dla zwierzaka, odczekajcie chwilę, może przeorganizujcie swoje życie i wtedy zastanówcie się nad tą kwestią ponownie. Korzyści płynące z posiadania zwierzęcia powinny być obustronne: z jego strony otrzymujesz wdzięczność i wierne towarzystwo, a Ty dajesz mu dom i… miłość, której potrzebuje.