Kim jest człowiek charyzmatyczny? Co to jest charyzma? Definicja, znaczenie

CharyzmaCzłowiek charyzmatyczny pociąga za sobą tłumy: jest inteligentny, elokwentny, wie, jak dotrzeć do ludzi, nakłonić ich do zrobienia tego, czego od nich oczekuje. Charyzma jest cechą liderów przywódców ale i każdy z nas może odznaczać się wysokim poziomem charyzmy. Czy i Ty zaliczasz się do tej grupy?

Co to jest charyzma? Czy jesteś osobą charyzmatyczną?

Charyzma nie jest cechą charakteru, jest zespołem cech, które sprawiają, że człowiek je posiadający:

  • wyróżnia się na tle innych,
  • potrafi wywrzeć wpływ na otoczenie,
  • przyciąga uwagę,
  • jest atrakcyjnym rozmówcą,
  • budzi respekty i szacunek u innych,
  • może również budzić uległość czy nawet lęk.

Chcesz wiedzieć, czy cechuje Cię charyzma? Odpowiedz na pytania i przekonaj się, czy możesz nazwać siebie osobą charyzmatyczną.

  1. Podchodzę do życia z entuzjazmem, cechuje mnie optymizm oraz duża energia życiowa.
  2. Jestem osobą pewną siebie, znam swoją wartość, jestem świadoma/y swoich zalet i wad.
  3. Uważam, że jestem zarówno dobrym mówcą, ja i słuchaczem: umiem i chętnie słucham tego, co inni mają do powiedzenia.
  4. Jestem człowiekiem empatycznym, potrafię wczuć się w położenie drugiego człowieka.
  5. Chętnie przebywam wśród ludzi, uważam, że mam zdolności przywódcze.
  6. Nie mam problemów z komunikowaniem się z innymi, chętnie rozmawiam z ludźmi.
  7. Gdy z kimś rozmawiam, patrzę mu w oczy.
  8. Uważam, że potrafię przekonać drugą osobę do swojego zdania/zrobienia czegoś, o co proszę.
  9. Uważam, że jestem osobą inteligentną.
  10. Jestem osobą odważną, umiem bronić swojego stanowiska.

Jeśli na co najmniej 5 pytań możesz odpowiedzieć twierdząco - cechujesz się wysokim poziomem charyzmy, co sprawia, że z łatwością przyciągasz do siebie ludzi, jesteś dobrym mówcą ale i posiadasz zdolności wpływania na innych. jak wykorzystywać charyzmę? O tym w dalszej części artykułu.

Znaczenie i wykorzystanie charyzmy

Charyzma jest cechą niezwykle przydatną, pozwala nam na lepsze i bardziej efektywne komunikowanie się z innymi, współodczuwanie oraz przewodzenie zespołem. Charyzma pozwala nam na prowadzenie skutecznych mediacji i negocjacji, co przydaje się zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Osoba charyzmatyczna jest dobrym rozmówcą, łatwiej przychodzi jej rozmawianie z ludźmi o różnych poglądach. Jej domena to także bycie dobrym słuchaczem i mówcą, jak i - niezwykle cenne - zyskiwanie zaufania drugiego człowieka. Osoba charyzmatyczna jest człowiekiem spokojnym, unika spięć, jej umiejętnością jest także łagodzenie konfliktów i w wielu wypadkach na unikanie ich. Znacznie łatwiej i szybciej zyskuje sympatię innych. jak widać, charyzma przydaje się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, jest cechą przydatną kierownikowi ale i głowie rodziny. Warto więc rozwijać charyzmę i cieszyć się z zalet, jakie niesie za sobą wysoki poziom tej cechy.

Jak ćwiczyć charyzmę?

Test pokazał, że Twój poziom charyzmy jest niski i chcesz to zmienić? Poniżej kilka porad, jak rozwijać charyzmę.

  1. Dbaj o odpowiednią postawę ciała: postawa osoby charyzmatyczne to wyprostowana sylwetka, proste plecy, uśmiech na twarzy i utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą. Oznacza to, że jesteś osoba pewną siebie oraz energiczną.
  2. Dbaj o siebie: zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Staraj się wyglądać schludnie, wypowiadać się poprawnie, ciekawie ale i zwięźle. Unikaj niepotrzebnych wtrąceń, śmiesznych, potocznych zwrotów, gestykuluj ale adekwatnie do sytuacji. Mów tam, gdzie chcą Cię słuchać, dbaj o kulturę osobistą.
  3. Bądź dobrym słuchaczem: osoba charyzmatyczna lubi i umie słuchać, ćwicz aktywne słuchanie, dopytuj, interesuj się informacjami, jakie powierzają Ci inni ludzie, ciesz się, że obdarzają Cię zaufaniem, rób wszystko, by ich nie zawieść.
  4. Zabieraj głos w towarzystwie, nie wstydź się odezwać w trakcie dyskusji, czyń to jednak taktownie, wypowiadaj się inteligentnie, rozsądnie, dodawaj od siebie coś ciekawego.
  5. Doskonal empatię, cechę osób charyzmatycznych: bądź osoba świadomą swoich emocji, tego, co odczuwasz w danej chwili: nazywaj emocje, okazuj je ale i zastanawiaj się, co czują inni ludzie, porównuj z tym, co Ty czujesz, rozwijaj swoje życie emocjonalne.

Wysoki poziom charyzmy z pewnością przyda Ci się w życiu. Pamiętaj jednak, by korzyści, płynące z charyzmy wykorzystywać w sposób pozytywny. Jak? Przykłady poniżej.

Przykłady osób charyzmatycznych

Osobą charyzmatyczną może być każdy z nas, zwykle jednak cecha ta charakteryzuje ludzi, którzy na co dzień przewodzą, są liderami, kierują zespołem, są to więc dyrektorzy, kierownicy działów. Charyzmatyczni bywają również ludzie, odpowiedzialni za rozwój innych, w tym nauczyciele, psychologowie czy terapeuci. Osobami charyzmatycznymi nierzadko są wielkie osobistości, osoby sławne, celebryci. Ich życie jest interesujące dla mas, mogą oni wpływać na zdanie swoich fanów i sympatyków, dlatego tak często angażują się we wszelkiego rodzaju działalność charytatywną. Niestety, charyzma może być również cechą ludzi niebezpiecznych, którzy nie wykorzystują się w odpowiedni sposób.

Charyzmatyczni ale i niebezpieczni

W historii Polski i świata mieliśmy do czynienia z wieloma przywódcami, których z pewnością nazwać można osobami charyzmatycznymi. Flagowym przykładem może być osoba Adolfa Hitlera, silnej osobowości, która miała zdolność gromadzenia wokół siebie mas. Kiedy jesteśmy narażeni na negatywny wpływ osób charyzmatycznych? Możemy uleć ich urokowi zwłaszcza, gdy znajdujemy się na tak zwanym życiowym zakręcie (np. po ukończeniu szkoły, rozwodzie, przeprowadzce, śmierci bliskiej osoby), jesteśmy chorzy i poszukujemy pomocy, przechodzimy w życiu kryzys lub mamy gorszy nastrój (np. chandrę).

Charyzma z założenia może i powinna być cechą dobrą, wszystko jednak zależy od nastawienia osoby charyzmatycznej: czy zrobi z niej użytek i np. będzie korzystała ze swojego osobistego uroku do promowania działalności charytatywnej, czy też będzie namawiać innych do przemocy? Charyzma to niejako dar i tylko jej posiadacz będzie umiał odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób go wykorzysta.