Orzechy włoskie: właściwości, wartości odżywcze, zastosowanie, cena, uprawa

Orzechy włoskieOrzechy włoskie są uważane za najzdrowsze z orzechów. Tak przynajmniej oświadczyli naukowcy podczas 241 zjazdu American Chemical Society. Powodem jest przede wszystkim fakt, że zawierają najwięcej antyoksydantów i kwasów omega-3 ze wszystkich dostępnych obecnie orzechów. Są źródłem wielu innych składników odżywczych i znakomicie wpływają na kondycję organizmu. Znajdują także szerokie zastosowanie w kosmetologii. Orzechy włoskie, bo o nich mowa, są dodatkowo łatwodostępne i świetnie smakują. Sprawdzają się zarówno w charakterze przekąski, jak i dodatków do potraw i deserów.

Właściwości i wartości odżywcze orzechów włoskich

Orzechy włoskie w około 60% składają się z tłuszczów. Są to przede wszystkim wielonienasycone kwasy omega-3, doskonale wpływające na kondycję mózgu oraz układ odpornościowy. To związki chemiczne, które dodatkowo zwiększają przepuszczalność błon komórkowych, usprawniając funkcjonowanie każdej żywej komórki organizmu. Poza lipidami w owocach można znaleźć białko, niewielką ilość węglowodanów oraz błonnik pokarmowy. Nie brakuje w nich także witamin, szczególnie kwasu askorbinowego, witamin E oraz B-kompleks. Spośród minerałów największe stężenie przypada na magnez, wapń, cynk, fosfor, miedź oraz mangan. Orzechy włoskie nie zawierają przy tym glutenu oraz białka mlecznego, przez co rzadziej wywołują alergie. Na ich korzyść przemawia również fakt, że nie poddaje się ich procesowi prażenia. Wysokie temperatury zabijają bowiem większość substancji korzystnych dla zdrowia. Nie można jednak zapominać o tym, że orzechy włoskie są wysokokaloryczne. W 100 gramach produktu znajduje się około 700 kalorii. Nie warto jednak z tego powodu eliminować orzechów z diety. Zawarty w nich tłuszcz nie tylko nie powoduje otyłości, ale przeciwnie - pomaga się jej pozbyć. Orzechy powodują ponadto na długi czas uczucie sytości, chroniąc w ten sposób przed sięganiem po niezdrowe przekąski. Aby uzyskać pożądany efekt zdrowotny, wystarczy spożywać około 7 sztuk orzechów dziennie. Ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych są zalecane osobom przebywającym na dietach - szczególnie wegańskich oraz wegetariańskich.

Orzechy włoskie

Pozytywny wpływ orzechów włoskich na serce

W ostatnich latach dużym problemem zdrowotnym, szczególnie w krajach rozwiniętych, są choroby serca. Szacuje się, że w Polsce na schorzenia te choruje około miliona osób. Ważnym elementem profilaktyki jest właściwa dieta. Warto dołączyć do niej również orzechy włoskie. Bez względu na to, że są one wysokokaloryczne, zawarte w nich kwasy tłuszczowe świetnie regulują ciśnienie krwi i jednocześnie zapobiegają odkładaniu się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Orzechy włoskie są także bogate w L-argininę. To aminokwas, którego działanie polega na obniżaniu stężenia złego cholesterolu LDL. Arginina stymuluje wytwarzanie tlenku azotu, co powoduje rozkurcz naczyń, umożliwiając w ten sposób swobodny przepływ krwi. Zawarty w orzechach włoskich kwas foliowy powoduje również spadek homocysteiny we krwi - białka, które może stanowić przyczynę miażdżycy. Z kolei magnez pozwala zadbać o dobrą kondycję mięśnia sercowego i przeciwdziała arytmii.

Kwas elagowy pomocny nie tylko w walce z nowotworami

Cennym składnikiem orzechów włoskich jest ponadto kwas elagowy. Jest on silnym antyoksydantem, pełniącym ważną rolę w profilaktyce nowotworów. Zabija wolne rodniki i zapobiega niekontrolowanym mutacjom DNA w komórkach. W ten sposób chroni przed ich patologicznym namnażaniem się powodującym powstawanie guzów rakowych. Jego działanie wzmacniają obecne w orzechach garbniki oraz witamina E. Badania naukowe dowiodły, że orzechy włoskie są szczególnie pomocne w zwalczaniu nowotworów piersi oraz prostaty. Warto pamiętać także o tym, że kwas elagowy zapobiega odwapnianiu kości.

Doskonała kondycja układu nerwowego, dobra pamięć oraz koncentracja

Każdy, kto sięgnął po orzechy włoskie wie doskonale, że po rozłupaniu owoc przypomina wyglądem ludzki mózg. Z tego względu nasi przodkowie, którzy nie znali jego zdrowotnych właściwości, sądzili, że jest to doskonały pokarm dla umysłu, poprawiający pamięć oraz wspomagający koncentrację. Wierzenia te znalazły odzwierciedlenie w prowadzonych na przestrzeni wielu lat badaniach naukowych. Eksperci dowiedli bowiem, że zawarte w orzechach włoskich składniki odżywcze wspomagają pracę całego układu nerwowego. Niebagatelne znaczenie ma w tym przypadku wysokie stężenie magnezu, który świetnie spowalnia procesy starzenia się neuronów, poprawiając w ten sposób zapamiętywanie i pozwalając skupić się na wykonywanej czynności. Wraz z witaminami z grupy B, pierwiastek ten wpływa na poprawę nastroju i zapobiega stanom depresyjnym. Zwiększa ilość połączeń nerwowych i wzmaga szybkość przekazywania sygnałów między neuronami. Wpływ na intelekt wykazują ponadto kwasy omega-3, które chronią przed demencją i pozwalają cieszyć się sprawnością umysłu przez wiele lat. Są niezastąpione w profilaktyce i wspomagają leczenie choroby Alzheimera. Warto podkreślić ponadto, że orzechy włoskie są zalecane osobom cierpiącym na bezsenność. Naukowcy zaobserwowali bowiem, że zwiększają poziom melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za spokojny sen. Doskonale sprawdzają się także u pacjentów w stanach przemęczenia oraz przeżywających silny stres. Zaleca się dołączenie ich do diety uczniów oraz studentów. Są ponadto pomocne dla kobiet w okresie napięcia przedmiesiączkowego, ponieważ łagodzą wahania nastrojów.

Orzechy w diecie przyszłych mam

Orzechy włoskie to przekąska, po którą powinny sięgać także kobiety w ciąży. Zawarty w nich kwas foliowy jest ważnym składnikiem warunkującym prawidłowy rozwój cewy nerwowej u płodu. Pozytywny wpływ na zdrowie nienarodzonego dziecka wykazują także kwasy linolowy oraz alfa-linolenowy, które warunkują właściwe namnażanie się komórek i odpowiedni rozwój wszystkich układów organizmu. W orzechach włoskich nie brakuje także żelaza oraz witamin z grupy B, które pomagają zapobiegać niedokrwistości, która często dotyka przyszłe mamy.

Zastosowanie orzechów włoskich w kosmetologii

Orzechy włoskie są także cenione w kosmetyce. Zawartość garbników, flawonoidów powoduje, że wykazują właściwości przeciwzapalne. Z kolei cynk w połączeniu z witaminą C działają ściągająco i kojąco na skórę oraz zapobiegają namnażaniu się drobnoustrojów. Z tego względu owoce te można dołączyć do maseczek na twarz. Doskonale odżywią, wygładzą oraz uelastycznią skórę. Świetnie sprawdzają się jako specyfik do cery trądzikowej. Zawarty w nich koenzym Q10 przeciwdziała z kolei objawom starzenia się skóry. Orzechy włoskie dodaje się również do szamponów zapobiegających nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Oprócz owoców, zastosowanie w produkcji kosmetyków znajdują też liście oraz łupiny orzecha. Wszystko za sprawą juglonu - naturalnego barwnika wchodzącego w skład kremów brązujących oraz koloryzujących szamponów do włosów. Ciekawostką jest fakt, że juglon jest obecny również w glebie otaczającej drzewo orzecha włoskiego. Jego zadaniem jest w tym przypadku zapobieganie wzrostowi innych roślin. Wywar z liści rośliny to także doskonały specyfik pomagający walczyć z grzybicą oraz potliwością stóp.

Cena orzechów włoskich

Za kilogram orzechów włoskich łuskanych trzeba zapłacić około 30-35 zł. Cena orzechów w łupinie jest znacznie mniejsza. Mianowicie, koszt 500g wynosi około 13 zł.

Orzechy włoskie - uprawa

Drzewo orzechowe - uprawa

Bez względu na nazwę, ojczyzną orzechów włoskich są południowo-wschodnie regiony Europy, głównie Półwysep Bałkański, gdzie uprawiano je już około 2500 roku przed naszą erą. Nazewnictwo pochodzi bowiem nie od Italii, jak mogłoby się wydawać, lecz od Wołoszczyzny. To historyczna kraina Rumunii - państwa, z którego roślina przywędrowała do Polski. Dziś orzechy włoskie można spotkać również na innych kontynentach - w Azji oraz Ameryce Północnej. Rosną na dość rozłożystych drzewach osiągających do 15 metrów wysokości i owocujących nawet przez 400 lat, co sprawia, że są najdłużej żyjącym drzewem sadowniczym w Polsce. Początkowo posiadają zieloną otoczkę, pod którą kryje się zdrewniała, brązowa łupina. W jej wnętrzu znajduje się owoc o słodkim smaku z lekką nutą goryczy.